Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00163 006404 19991705 na godz. na dobę w sumie
Księżna de Clèves - audiobook
Księżna de Clèves - audiobook
Autor: Długość nagrania: 331 min
Wydawca: Saga Egmont Język publikacji: polski
ISBN: 9788726442953 Data wydania:
Lektor: Ewa Sobczak
Kategoria: audiobooki >> literatura piękna, beletrystyka
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Panna de Chartres pierwszy raz pojawia się na dworze Henryka II. Olśniewająca uroda szesnastolatki sprawia, że o jej względy zabiegają hrabia de Guise i książę de Clèves. Dziewczyna mimo że nie żywi uczuć do żadnego z mężczyzn, decyduje się poślubić księcia. Na prośbę matki obiecuje szanować męża i zachować uczciwość małżeńską.
Nieoczekiwanie dla niej samej zakochuje się jednak ze wzajemnością w księciu de Nemours. Czy namiętne uczucie weźmie górę nad rozsądkiem i honorem?

„Księżna de Clèves” uważana jest za prototyp francuskiej powieści psychologicznej i do dziś pozostaje jednym z najbardziej cenionych utworów literatury francuskiej.


Marie de La Fayette (1634-1693) – francuska pisarka okresu baroku. Jako nastolatka została damą dworu królowej Anny Austriaczki. Wykształcenie literackie zawdzięcza Gilles'owi Ménage'owi, który udzielał jej lekcji włoskiego i łaciny. W 1655 roku wyszła za mąż za owdowiałego szlachcica, starszego od niej o blisko dwadzieścia lat, Françoisa Motiera, hrabiego de La Fayette. Maria często podróżowała do Paryża, gdzie obracała się w kręgach dworskich i sama stworzyła popularny salon intelektualny. Osiadłszy na stałe w Paryżu w 1659 roku, wkrótce wydała anonimowo swój pierwszy utwór – opowiadanie Księżna de Montpensier. Jednak na zawsze zapisała się w historii literatury francuskiej wydając utwór o romansie mężatki - „Księżną de Clèves” . Jest on uznawany za pierwszą francuską powieść – pierwowzór powieści psychologicznej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Pobierz darmowy fragment (mp3)

Gdzie kupić całą publikację:

Księżna de Clèves
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: