Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00230 003704 18788422 na godz. na dobę w sumie
Fraszki i treny - audiobook
Fraszki i treny - audiobook
Autor: Długość nagrania: 01:32:44
Wydawca: Agencja Artystyczna MTJ/SMPB Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-699-889-3 Rok wydania:
Lektor: Roman Felczyński
Kategoria: audiobooki >> lektury szkolne, opracowania lektur >> klasy 1-3
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Na pozór trudno o mniej dobrane towarzystwo, po głębszym zastanowieniu trzeba jednak przyznać, że „Fraszki” i „Treny” do siebie pasują. I jedne, i drugie oddają filozoficzne podejście autora do życia.

Czy można zachować stoicki spokój wobec śmierci własnego dziecka, z którego rozwojem wiązało się wielkie nadzieje? A czy w ogóle łatwo jest przyjąć wyroki losu z humanistyczną pogodą i bez buntu wobec Stwórcy? Na to trzeba mieć wiedzę, wiarę i pokorę, a także talent, by wyrazić głębię własnych uczuć. Żadnego z tych przymiotów Kochanowskiemu nie brakło i dlatego zostały po nim te dwa zbiory poezji, które w równej mierze są dziełami opiewającymi życie. Bo skoro „Treny” w istocie swej są wyrazem rozpaczy i żalu po śmierci bliskiej osoby, to znaczy, że życie miało dla poety wartość niewątpliwie nadrzędną.
A fraszki? Nie są tylko krótkimi wierszowanymi żarcikami, przytykami do rozmaitych przywar i wad. Stanowią one zwięzłą sumę bogatych przemyśleń na temat ludzkiego istnienia, jego sensu, twórczości poetyckiej, natchnienia czy nawet historii narodowej.
Zatem: nie należy traktować „Trenów” i „Fraszek” jako wierszy krańcowo różnych – „smutnych” i „wesołych”. Należy zaś objąć je spojrzeniem godnym humanisty. Inaczej, by zacytować Jerzego Szaniawskiego, pisarza XX-wiecznego, który sam lubował się w krótkich formach, w podejściu tym zabrakłoby głębi.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Pobierz darmowy fragment (mp3)

Gdzie kupić całą publikację:

Fraszki i treny
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: